13.5 C
Pristina
Tuesday, May 30, 2023

Kjo është kërkesa e re LDK-së për VV-në, ja çfarë kërkojnë tani

- Advertisement -

Të rekomanduara

Partia e udhëhequr nga Isa Mustafa mund t’i prezantojë në takimin e sotëm Albin Kurtit ofertën e fundit për koalicion. Rrjedhimisht, nga LDK-ja, ende nuk kanë kanë folur për kushtet që mund t’i kenë tani në tavolinë të diskutimit. Merret vesh se një ofertë e pranueshme për partinë e Mustafës mund të jetë ajo e ndarjes së ministrive 6 + 4, duke e nënkuptuar marrëveshjen për presidentin.

Takimi i djeshëm që zgjati mbi tre orë në mes Albin Kurtit, liderit të LV-së, dhe Isa Mustafës, të parit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, solli zhvillime interesante.

Derisa Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar propozimet për kabinet qeveritar, tash ka mbetur në dorë të LDK-së, që të tregojë emrat e tyre.

- Advertisement -

Kjo ishte bërë edhe si kërkesë për Mustafën, përmes një video mesazhi që pak ditë më parë publikoi Kurti.

Ani pse nuk është konfirmuar zyrtarisht, merret vesh, se një kërkesë e re mund të rrjedh nga partia e Isa Mustafës, që ditëve të fundit ka mobilizuar strukturat e partisë për të diskutuar për koalicionin.

LDK është duke kërkuar negocimin e një ministrie, për t’u barazuar me pozitën e kryeparlamentarit, pasi që kjo pozitë tashmë i ka shkuar Lëvizjes Vetëvendosje, me zgjedhjen e Glauk Konjufcën.

Megjithatë, LDK-ja nuk ka bërë ndonjë propozim konkret për ndonjë dikaster të caktuar, të cilën do ta pranonin për t’u barazuar me kryeparlamentarin. Të njëjtët mbetet që në takimin e sotëm të bëjnë ofertën e fundit në tavolinë të diskutimit.

- Advertisement -

Pasi që LV-ja ka marrë kryeparlamentarin, merret vesh se LDK po kërkon t’i merr 6 ministri, zëvendëskryeministrin e parë, si dhe t’i jepet premtimi për presidentin që do ta pasojë Hashim Thaçin.

Rrjedhimisht ndarja e pozitave në ministri mbetet 6 + 4, LDK merr zëvendëskryeministrin e parë, LV zëvendëskryeministrin e dytë, LV kryeparlamentarin dhe nënkryetarin e parë të kuvendit, LDK në anën tjetër kryetarin e dytë të kuvendit. Ndarja e numrit të zëvendësministrave ndahet në mënyrë proporcionale në mes të partive. LDK-së gjithashtu iu jepet edhe premtimi për presidentin e ardhshëm, që do ta pasojë, Hashim Thaçin.

Kërkesën e njëjtë si atë që thuhet se është përfolur në takimin tre orë që dje zgjati dje, e kanë bërë edhe LDK-ja e Pejës, që njihet si dega më e fuqishme e kësaj partie.

Dega që udhëhiqet nga Gazmend Muhaxheri, që njihet për ndikimin e tij brenda LDK-së, kanë dalë dje me një njoftim përmes të cilit kanë kërkuar që partia të merr 6 ministri dhe presidentin në marrëveshjen për formimin e qeverisë me VV-në. Më vonë, i njëjti postim është ndryshuar duke u hequr oferta për të cilën thuhet se do ta kërkojë LV-ja.

“Dega e Pejës mbështet krijimin e qeverisë së përbashkët me VV por me kusht që LDK të ketë pushtet të barabart me VV-në. LDK duhet të ketë 6 ministri dhe Presidentin sepse i meriton. Këtë e konsiderojmë ndarje racionale dhe të balancuar të pushtetit”, thuhej në postimin e LDK’së në Pejë, e cila u hoq.

Në postim po ashtu thuhej se LDK’ja është parti me traditë dhe se ka kuadro. Edhe pse e dyta, sipas kësaj dege, LDK’ja meriton pushtet të barabartë me VV’së sepse rezultati është shumë i ngushtë.

“LDK është parti me traditë, ka kuadro që garantojnë qeverisje të ndershme dhe profesionale. LDK është parti e dytë në zgjedhje por me një dallim shumë të ngusht me të paren, prandaj edhe e meriton gjysmen e pushtetit politik”, thuhej më tutje në shkrim.

Vetëvendosje është duke pritur ofertën e LDK-së, për kabinetin qeveritar. Situata mes të dyjave është komplikuar pas nominimit të kandidatit për kryeparlamentar nga LV-ja.

Se janë duke pritur propozimin e ri të LDK-së, e ka thënë sot para gazetarëve, nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci. Ajo ka bërë të ditur se në kryesi kanë autorizuar grupin punues të përbërë nga kryetari i partisë, Albin Kurti, nënkryetarët Besnik Bislimi e Fatmire Kollçaku si dhe deputetja Albulena Haxhiu që të diskutojnë për këto kushte.

“Është me rëndësi ne presim që të dijmë cila është kërkesa e LDK-së, diskutimet do të vazhdojmë, kryesia i ka dhënë mandat të plotë grupit punues që të angazhohen që të kemi sa më parë marrëveshje. Presim që edhe LDK-ja në bazë të deklaratave publike që i kanë bërë të jenë të përkushtuar në të njëjtën mënyrë”, ka deklaruar ajo.

Takimi Kurti – Mustafa është caktuar që të mbahet sot në ora 14:00 në Kuvend të Kosovës.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -