18.3 C
Pristina
Tuesday, June 6, 2023

Koalicioni i udhëhequr nga Amerika mohon se ka kryer sulm të ri në Irak

- Advertisement -

Të rekomanduara

Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, që lufton kundër grupit Shteti Islamik (ISIS), bëri të ditur të shtunën se nuk ka kryer sulme ajrore pranë kampit Taji në veri të Bagdadit.

Ushtria irakiane hodhi poshtë gjithashtu njoftimet për një sulm ajror ndaj një aukolone me ndihmë mjekësore në Taji.

- Advertisement -

Më herët të shtunën, Forca e Mobilizimit Popullor të Irakut, grupi ombrellë i të grupimeve paraushtarake, tha se si pasojë e sulmeve ajrore pranë kampit Taji ishin vrarë gjashtë persona dhe plagosur rëndë tre të tjerë.

Sipas televizioni shtetëror irakian, sulmet ajrore ishin kryer nga forcat amerikane.

Por në një postim në twitter një zëdhënës i koalicionit shkruante “Fakt: koalicioni … nuk ka kryer sulme ajrore pranë kampit Taji (në veri të Bagdadit) ditët e fundit“.

Forca e Mobilizimit Popullor të Irakut tha se sulmet goditën një autokolonë me personel mjekësor dhe jo udhëheqës të lartë, sikurse u raportua në disa media. Por më vonë zëdhënësit e kësaj force lëshuan një deklaratë tjetër ku thuhej se në Taji nuk ishte goditur asnjë autokolonë me personel mjekësor

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -