16.3 C
Pristina
Thursday, September 21, 2023

Kujdes çka postoni në facebook pasi nuk do ta shihni kurrë Amerikën

Rekomandime

Një adoleshenti palestinez të pranuar në Universitetin Harvard, i është ndaluar hyrja në Shtetet e Bashkuara, pasi zyrtarët kanë kontrolluar postimet e tij në rrjetet sociale, duke kundërshtuar disa postime të miqve të tij.

- Advertisement -

Ismail Ajjawi, që jeton në Liban ka thënë se ai është marrë në pyetje për disa orë, pasi ka arritur në Aeroportin e Bostonit të premten.

Ajjawi, 17-vjeçar ka thënë se i është anuluar viza, pasi zyrtarët për imigrim i kanë kontrolluar telefonin dhe laptopin.

Zëdhënësi për Doganat dhe Kufijtë, Michael McCarthy, ka thënë se vendimi është marrë “bazuar në informacionet e zbuluara nga kjo Agjenci”.

- Advertisement -

McCarthy ka mohuar të komentojë detajet e këtij rasti, duke cituar konfidencialitetin.

Universiteti ka thënë se “është duke punuar ngushtë me familjen e studentit dhe autoritetet për të zgjidhur këtë çështje”, para se të fillojë procesi mësimor më 3 shtator.

- Advertisement -

Në qershor, Departamenti amerikan i Shtetit ka thënë se gati të gjitha aplikacionet për viza amerikane do t’i nënshtrohen edhe një pyetësori të detajuar për rrjetet sociale.

Zyrtarët kanë vlerësuar se rregullat e reja do të prekin 14.7 milionë persona në vit.

-Advertisement-

Më shumë artikuj

- Advertisement -

Të fundit