Lajmërojnë meterologët: Moti në Kosovë edhe pak nxehtë, nga kjo ditë temperaturat deri në 7 gradë

0
160

Meterologët për këtë lajmërojnë në fillim temperatura verore dhe mot me diell, ndërsa pjesa e dytë e javës me shi dhe temperatura deri në 7 gradë Celsius, shkruan Gazeta Metro.

Temperaturat minimale në fillim të javës do të luhaten nga 10C deri 13C, e ditën e premte do të zbresin deri në 7C. Ndërsa, ato maksimale do të luhaten nga 25C deri në 27C, e ditën e premte do të pësojnë rënie të theksuar deri në 13C.

Parashikimi i detajuar:

30.09 – Shumë ngrohtë, kryesisht me diell.

1.10 – Shumë ngrohtë, kryesisht me diell.

2.10 – Shumë ngrohtë, kthjellët dhe me diell.

3.10-4.10 – Ditën e enjte, nga mëngjesi vransirat do të shtohen. Ditën priten reshje lokale shiu, vende-vende me bubullima. Ditën e premte, mot i ftohtë, kryesisht i vranët dhe kohëpaskohe me reshje, ku vende-vende mund të jenë më intenzive.

Do të fryj erë e lehtë dhe mesatare kryesisht nga jugperëndimi 2-7m/s. Shtypja atmosferike gradualisht do të zbres nën vlera normale, e më pas do të shënojë rritje