-0.1 C
Pristina
Wednesday, March 29, 2023

Mehaj demanton mediumin serb: Nuk janë dorëhequr 10 serbë nga FSK, janë tri kërkesa të vjetra për demobilizim

Rekomandime

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka reaguar pasi mediumi serb, Kosovo Online ka raportuar se 10 pjesëtarë serb të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë dorëzuar dorëheqjet e tyre.

Mehaj përmes një reagimi në Facebook tha se ky lajm nuk është i vërtet.

Ai tha se janë tre kërkesa për demobilizim që kanë pranuar prej kohësh, dhe për të cilat janë duke ndjekur të gjitha procedurat e rregullta.

“Prandaj, deklarimet e tilla publike i shohim më tepër si tendencë e Beogradit zyrtar për të nxitur largimin e pjesëtarëve serb nga institucionet e Republikës së Kosovës, madje, edhe përmes kërcënimeve direkte.

Përpjekjet e Serbisë për të frikësuar pjesëtarët serb të FSK-ës janë të papranueshme, shkelin normat e civilizimit dhe vlerat demokratike evropiane”, tha ai.

Tutje, Mehaj tha se nuk presin që Serbia të ulë shkallën e kërcënimeve, por sipas tij, edhe Kosova si shtet nuk do të dorëzohet kurrë përpara këtyre presioneve.

“Vlerësojmë dhe respektojmë kontributin e secilit pjesëtarë të Ushtrisë së Republikës së Kosovës për sakrificën dhe shërbimin ndaj atdheut. Kosova është shtet multietnik, dhe Ushtria e Kosovës është garantuese e integritetit territorial dhe jetës së çdo qytetari pa dallim etnie.Bashkë do të vazhdojmë rrugëtimin tonë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian dhe në NATO!”.

Më shumë artikuj

Të fundit