13.2 C
Pristina
Monday, May 29, 2023

Ndryshon gjithçka, vjen alarmi i rëndë për VV-në dhe LDK-në: Ja kurthi me Nismën dhe AKR-në

- Advertisement -

Të rekomanduara

“Në aspektin numerik, koalicionit të ardhshëm qeveritar do t’i pamundësohet nxjerrja e vendimeve të mëdha në Kuvend, në anën tjetër PDK me aleatët e saj do të tentojë që ta përdorin koalicionin NISMA dhe të tjerët si “kali troje” për ti shantazhuar LVV-LDK, duke ju imponuar si pjesë e koalicionit të ri qeverisë, dhe për ta kontaminuar qeverisjen nga brenda me korrupsion dhe krim të organizuar. Me “Kalin e Trojës” në kuvend, pra me NISMA-AKR- PD është krijuar parakushti për sabotimin e krijimit të qeverisë LVV-LDK dhe destabilizimin e skenës politike në përgjithësi, e cila do të prodhojë zgjedhje të sërishme në Kosovë”, tha Zeqa për “Kosova Sot Online”.

Pas vendimit të Gjykatës Supreme të Kosovës për anulimin e votave të pa rregullta të cilat kishin ardhur nga Serbia, koalicioni parazgjedhor NISMA-AKR-PD, e ka të garantuar kalimin e pragut zgjedhor dhe futjen në Kuvendin e Kosovës në legjislaturën vijuese.

Mirëpo analistët politikë, këtë ndryshim të raportit të forcave politike, ndryshim i cili vjen tani befasishëm pasi ishte publikuar edhe rezultati përfundimtar i zgjedhjeve nga ana e KQZ-së, e shohin me ndikim të madh në përbërjen e re të Kuvendit, por dhe në matematikat e bërjes së qeverisë së re të Kosovës, për të cilën po mundohen të arrijnë marrëveshje politike LVV dhe LDK.

- Advertisement -

Analisti politik, Florim Zeqa e sheh futjen e koalicionit NISMA-AKR-PD dhe rolin e tyre në Kuvend, si një instrument të rëndësishëm që do të përdoret nga strukturat e SHIK-ut dhe ish partnerët e PAN-it, për ta shantazhuar qeverinë e re.

Florim Zeqa

“Me përmbysjen e pjesshme të rezultatit zgjedhor, gjegjësisht të futjes së koalicionit NISMA-AKR-PD në Kuvendin e Kosovës do të ndryshojë shumëçka në raportin e forcave politike në Kuvend, filluar nga aspekti numerik e deri të ai përmbajtjesor. Në aspektin numerik, koalicionit të ardhshëm qeveritar do t’i pamundësohet nxjerrja e vendimeve të mëdha në Kuvend, në anën tjetër PDK me aleatët e saj do të tentojë që ta përdorin koalicionin NISMA dhe të tjerët si “kali troje” për ti shantazhuar LVV-LDK, duke ju imponuar si pjesë e koalicionit të ri qeverisë, dhe për ta kontaminuar qeverisjen nga brenda me korrupsion dhe krim të organizuar. Me “Kalin e Trojës” në kuvend, pra me NISMA-AKR- PD është krijuar parakushti për sabotimin e krijimit të qeverisë LVV-LDK dhe destabilizimin e skenës politike në përgjithësi, e cila do të prodhojë zgjedhje të sërishme në Kosovë”, tha Zeqa për “Kosova Sot Online”.

Sipas analistit Zeqa, këto janë kurthe të orkestruara nga nëntoka kriminale, e në momentin që këto kurthe nuk shkojnë në favor të nëntokës kriminale, Kosova përsëri do të shkoj në zgjedhje të reja parlamentare.

“Futja e jashtëligjshme e koalicionit NISMA-AKR-PD, shënon kulmin e deformimit të procesit zgjedhor dhe turpin më të madh të KQZ-zë, këtij organi pushtetmbajtës në Kosovë, turp që do të zhgënjen qytetarët tej mase dhe do ti bënë që në zgjedhjet e radhës, të cilit do nivel, dalja e tyre për të votuar të jetë shumë e vogël, sepse që tani ky deformim po rrezikon ta qon vendin drejtë anulimit të këtyre zgjedhjeve dhe shkuarjes në zgjedhje të reja”.

- Advertisement -

“KQZ-ja me Valdete Daken në krye, është shndërruar në instrument politik të pushtetarëve, e cila për qëllim ka jo transparencën e votës, por deformimin në tërësi dhe përsëritjen e procesit zgjedhor. Kështu ndodhë kur vjedhja e votave nga komisionarët partiak kalohet në vjedhjen industriale dhe kriminale në kreun e organit më të lartë mbikëqyrës zgjedhor-KQZ, e ndihmuar dhe nga gjykatat e kapura dhe të kontrolluara në tërësi nga pushteti kriminal. Pas këtij mega skandali të KQZ-së, në zgjedhjet e radhës kur do që mbahen ato, dalja e votuesve në zgjedhje do të jetë dukshëm më e vogël, për shkak të humbjes së besimit nga shpërdorimi i votave të 6 tetorit 2019”, përfundoi Zeqa për “Kosova Sot Online”.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -