13.6 C
Pristina
Tuesday, April 16, 2024

Njeriu që fitoi betejën për Kievin alarmon botën: Ne po e fitojmë betejën, por Vladimir Putin mund të përdorë armët bërthamore

Rekomandime

Gjenerali ukrainas ka paralajmëruar për përdorimin e armëve bërthamore nga presidenti rus Vladimir Putin, duke thënë se Kievi dhe bota “duhet të jenë të shqetësuar”.

Në fillim të muajit të kaluar, Putin kërcënoi në mënyrë të shtrembëruar se Rusia ishte gati të përdorte armë të tilla për të fituar luftën kundër Ukrainës, pasi pësoi një sërë humbjesh. Paralajmërimi i tij ishte se do të përdorte çdo mjet për të mbrojtur Rusinë.

- Advertisement -

“Ne jemi të shqetësuar, të gjithë duhet të shqetësohen. Sigurisht, mendoj se po fitojmë. Para së gjithash në kuptimin psikologjik, por kemi edhe rezultate shumë të mira në fushën e betejës. Kjo është një luftë e vështirë dhe kërkuese”, tha gjenerali Oleksandr Sirskij. Kujtojmë se Komandanti i ushtrisë ukrainase u bë i famshëm pasi fitoi betejën për Kievin në fillim të luftës, dhe tani betejën për Kharkiv.

Suksesi i trupave të tij është se territoret e mëdha të pushtuara deri atëherë u çliruan dhe rusët u detyruan të tërhiqen në kufijtë e tyre. Duke cituar ABC News, Oleksandr Sirskij kujton se Putin akuzoi Ukrainën për terrorizëm muajin e kaluar pasi një pjesë e urës që lidh Krimenë u shkatërrua nga eksplozivët.

“Ishte një rrugë je tike furnizimi për ushtarët rusë. “Nuk kemi parë një luftë të tillë në Evropë, madje as në botë, që nga Lufta e Dytë Botërore. Ne e kuptojmë shumë mirë se qëllimi i kësaj lufte është të mbrojmë popullin tonë, të mbijetojmë, si dhe vendin tonë dhe prandaj nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të fitojmë në të”, thotë gjenerali Oleksandr Sirskij në një intervistë për ABC.

- Advertisement -

Megjithatë, ai është i bindur se vendi i tij do ta fitojë këtë konflikt.

-Advertisement-

Më shumë artikuj

- Advertisement -

Të fundit