Pse Presidenti amerikan Trump po shmang vizitat në Gjermani?

0
122

Trump ende nuk ka bërë një vizitë bilaterale në Gjermani, e cila është shumë e pazakontë për një president amerikan, përcjell albinfo.ch

Javën tjetër avioni amerikan i Forcës Ajrore do të fillojë fluturimin e tij të ardhshëm transatlantik – udhëtimin e 15-të të Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, jashtë vendit.

Së pari, ai do të fluturojë në samitin e G7 në Biarritz, Francë, dhe vetëm disa ditë më vonë Presidenti do të vizitojë Poloninë dhe Danimarkën.

Megjithatë, Trump, edhe një herë, po shmang ndalimin në Gjermani, tradicionalisht një nga aleatët më të afërt të SHBA-së.

Presidenti amerikan tani ka qenë në detyrë për më shumë se dy vjet e gjysmë, dhe nuk ka pasur asnjë vizitë bilaterale – ose një e cila nuk lidhet me një takim të samitit – në Bundesrepublik. As nuk është planifikuar. Kjo thotë shumë për marrëdhëniet midis Berlinit dhe Uashingtonit.

Deri më tani, Trump bëri vetëm ndalesa në Hamburg për samitin e G20 në korrik 2017, kur erdhi nga vizita e tij e parë në Poloni.

Gjatë kthimit nga Iraku në dhjetor, Presidenti bëri gjithashtu një vizitë të shkurtër në bazën ushtarake amerikane në Ramstein në Rheinland-Palatinate për t’u takuar me ushtarë.

Në krahasim me paraardhësit e Trump, mungesa e tij në Gjermani është e pazakontë. Më pak se pesë muaj pas përurimit të tij, Barack Obama udhëtoi për në Dresden për të takuar kancelaren gjermane Angela Merkel në qershor 2009, para se të dy të udhëtuan së bashku në kampin e përqendrimit të Buchenwald afër Weimar.

George W. Bush ishte në detyrë për më shumë se 16 muaj kur u takua me kancelarin Gerhard Schröder në Berlin në maj 2001 dhe iu drejtua Bundestagut.

U desh që Bill Klinton vetëm nën 18 muaj të takojë kancelarin Helmut Kohl në Bon, në korrik 1994 dhe të mbajë një fjalim në Portën e Brandenburgut në Berlin, përcjell albinfo.ch.