13.2 C
Pristina
Monday, May 29, 2023

21-vjeçari transgjinor nuk pranohet në ushtrinë zvicerane

- Advertisement -

Të rekomanduara

Ai kishte shpallur zyrtarisht gjininë e tij dhe për mospranimin e tij në ushtri ai ka thënë se është diskriminuar

Transmann Ellyot do të dëshironte të bashkohej me ushtrinë. Me gjithë kalimin e testeve fizike si dhe ato mjekësore, ai u shpall i papërshtatshëm.

21-vjeçari Ellyot nga Lully VD lindi si vajzë, por gjithnjë ndjehej si burrë. Në gusht 2018, Ellyot zyrtarisht ndryshoi gjininë e tij.

- Advertisement -

Gjithashtu, ai i është nënshtruar një terapie hormonale të bazuar në testosterone për një vit e gjysmë. Në vitin 2019, gjinjtë e tij u hoqën me anë të një ndërhyrje kirurgjikale.

Sipas Ellyot, gjithçka shkoi sipas planit deri më tani: “Mesazhi u prit mirë nga familja dhe miqtë e mi. Ndihem shumë më mirë tani”.

Megjithëse i kaloi të gjitha testet sportive dhe mjekësore, ai u shpall i papërshtatshëm.

Doktori më tha që ndërsa të gjitha rezultatet e mia ishin të mira, unë dështova, sepse manuali mjekësor i ushtrisë thekson që një transversal deklarohet automatikisht si i padobishëm”, shkruan “20 minuta”, përcjell Albinfo.ch.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -