23.4 C
Pristina
Monday, June 5, 2023

Raketat e Rusisë ‘janë të vdekura’: Ja kush po e ndërton armën më të fuqishme ndonjëherë

- Advertisement -

Të rekomanduara

Kur vjen fjala tek teknologjia e armëve, dhe shpikjet më të fuqishme ndonjëherë, emrat më të njohur janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Rusia. Por, Europa po pretendon t’ua kalojë këtyre me një shpikje të re, transmeton Gazeta Metro.

Siç raporton National Interest, javën e kaluar në Paris Air Show u prezantua Future Air Combat System.

Ky i fundit është gjenerata e gjashtë e raketës Franco-Gjermane-Spanjolle, por më së shumti meritë e Francës. Future Air Combat System po konsiderohet edhe më i mirë se F-22 i SHBA’së dhe Su-57 i Rusisë.

FCAS është ndërtuar rreth koncepteve të së ardhmës: konfigurim vjedhurazi, raketa me rreze të gjata, si dhe lëizje pa pilot.

- Advertisement -

Ndryshe, Shtetet e Bashkuara janë duke punuar me koncept të njëjtë për një Luftar Wingma n dhe dronin XQ-58, por që akoma nuk është prezantuar.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -