Zbulohet plani ushtarak amerikan: ‘Irani shkatërrohet brenda natës’

0
116

Dokumente që kanë dalë fshehurazi nga një plan i ushtrisë amerikane, tregojnë se regjimi i Iranit nga Amerikanët mund të shkatërrohet brenda natës me një sulm kolosal, transmeton Gazeta Metro.

Vendimin për sulmin masiv kundër Iranit mund ta marrë njeriu më i fuqishëm në botë, Donald Trump.

Sipas planit, sulmet do të ishin të ngjashme me ato të vitit 2003 në Irak.


Një masë predhash Tomahok do të lëshoheshin breshëri përmbi vend, dhe avionët bombardues B-52 do të mbushnin territorin me dhjetëra mijëra tonelata bomba.

Pentagoni ka më shumë se 10 vite që e mban gati një plan të detajuar për sulmin ndaj Iranit.

Frika që është shtuar kohët e fundit për një konflikt të mundshëm, pasi Teherani sulmoi fabrikat e përpunimit të naftës në Arabinë Saudite, ka bërë që të dalin këto dokumente të cilat tregojnë se ekspertët po shqyrtojnë sesi do të shpalosej sulmi i SHBA’ve.

Të parat që do të shkatërroheshin do të ishin fabrikat e shumta të Iranit. Në vend të armëve bërthamore do të përdoreshin predhat tradicionale, por pavarësisht kësaj, fuqia ushtarake e Iranit do të mposhtej pothuajse brenda një dite.