Reagimi histerik i Daçiqit pasi Kamberi ua vendosi flamurin kuq e zi në Kuvend

Date:

Gjatë fjalimit të tij në Kuvendin e Serbisë, deputeti shqiptar, Shaip Kamberi, mes tjerash vendosi edhe flamurin kombëtar shqiptar, shkruan Reporteri.

Vendosja e flamurit shqiptar, u u bë gjatë kohës kur deputeti Kamberi po mbante fjalimin mbi mos përdorimin e simboleve kombëtare të pakicës shqiptare në Serbi, derisa të njëjtën të drejtë serbët e shfrytëzojnë në Kosovë dhe vendet e rajonit.

Vendosja e flamurit, i pengoi kryetarit të Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq, që edhe kërkoi që flamuri shqiptar të largohet nga kuvendi.

Daçiç tha se toleranca në Serbi është në nivelin më të lartë të mundshëm, por ai kërkoi nga Kamberi që të respektojë Rregulloren e Procedurës, e cila nuk lejon futjen e asgjëje që nuk është pjesë e materialit parlamentar, posaçërisht shfaqjen e flamujve të vendeve të tjera.

“Kështu që do t’ju kërkoja të hiqni flamurin e Shqipërisë, sepse nuk është flamuri i pakicës kombëtare shqiptare në vendin tonë.

Kamberi u përgjigj se ai e bëri atë në përputhje me Ligjin mbi Përdorimin e Flamurit, stemës dhe himnit, por që “nëse nuk ka aq shumë tolerancë.


Tutje, ai pastaj tha se për të nuk ka çështje më të rëndësishme sesa identiteti.

“A ka ndonjë çështje më të rëndësishme se identiteti?Nne mund të kemi para dhe punësim, por nëse nuk kemi identitet, gjuhë dhe shkrim… Ky është një flamur që shqiptarët e përdorin që nga viti 1443 dhe është më shumë një flamur kombëtar sesa një flamur shtetëror”, tha Kamberi.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...