Zbulohet një variant i ri i koronavirusit?

Date:

Në jug të Francës, 12 persona janë infektuar me një variant të panjohur deri tani të virusit korona, transmetojnë mediat franceze.

Pacienti zero thuhet se është një i kthyer nga Kameruni dhe ekspertët supozojnë se një lloj i ri i mundshëm mund të vijë nga ky vend i Afrikës Qendrore.

Lloji i ri është zbuluar nga ekspertët e Spitalit Universitar në Marsejë dhe është emëruar përkohësisht B.1.640.2.

Në një studim paraprak, ekspertët e qeverisë franceze kanë identifikuar 46 mutacione në variant dhe kanë deklaruar se varianti i ri mund të jetë më ngjitës se lloji origjinal.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...