Presidenti i Iranit kërkon që Donald Trump të ekzekutohet

Date:

Të hënën në Teheran të Iranit është organizuar një memorial për nder të gjeneralit Qassen Soleimann.

Soleiman u vr*a nga një sulm me dron amerikan në Irak në vitin 2020, e presidenti i këtij shteti fajin po ja vë, presidentit të atëhershëm të Amerikës, Donald Trump:

”Presidenti i atëhershëm i Amerikës, i cili është agresori kryesor, vr*asësi dhe krimineli, duhet të ndiqet dhe të VRlTET. Dënimi i Zotit duhet të ekzekutohet kundër tij”.

”Po u them të gjithë liderëve amerikanë, mos dyshoni se dora e hakmarrjes do të dalë nga mëngët e umetit”, shtoi ai.

Kjo ngjarje ka venë në pah tensionet në Lindjen e Mesme, e cila është e tronditur nga vendimi i Trump, i vitit 2018 për të tërhequr në mënyrë të njëanshme Amerikën nga një marrëveshje që synon kufizimin e programit bërthamor të Teheranit.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...