9.1 C
Pristina
Thursday, March 30, 2023

Hoxhaj: Vendi në krizë, Kurti ka përgjegjësinë

Rekomandime

Zëvendëskryeministri në detyrë i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se vendi është në krizë, dhe se kryetari i VV’së, Albin Kurti, si fitues i zgjedhjeve, ka përgjegjësinë e madhe për të formuar qeverinë dhe për të dalë nga kriza.

Hoxhaj ka thënë po ashtu se Glauk Konjufca nuk është dashur të propozohet për kryeparlamentar.

“Përgjegjësinë kryesore e ka zoti Kurti dhe partia e tij. I takon partisë së parë që të ketë fuqi njerëzore e shpirtërore që të arrijë marrëveshje me LDK. Mendoj se hapi kryesor i gabuar ka qenë që Konjufca u propozua pa partnerët e koalicionit. Në demokraci qeveris edhe partia e parë, partia e dytë, në rastin e Kosovës ka vend edhe për pakicat joshqiptare, por edhe opozita ka pjesën e saj. Mendoj se molla e sherrit ka qenë presidenti. Ajo qe dua të them është se cilado qeveri që del më 2020, ata duhet të merren vesh se kush do të jetë president më 2021″

“Unë jam me atë që duhet një kryeministër dhe një president që vendos balanca. Nuk jam për president si kukull. Ironia e asaj që po ndodh në Kosovë është se këta dy parti në të kaluarën e kanë penguar PDK’së që të bllokohet, por ne nuk jemi bllokuar. Këtë herë po bllokojnë njëra –tjetrën. Ne jemi shumë krenarë që realizuam zgjedhje të ndershme e demokratike”, tha Hoxhaj në News 24.

Më shumë artikuj

Të fundit