Intelektuali serb: “Kosova bëri Iuftë çlirimtare, ndërsa Serbia ka kryer gjenocid të pastër”

Date:

Gjatë një tubimi të intelektualëve serbë në Beograd, Advokati i njohur Srgja Popoviç, akuzon si pozitën ashtu dhe opozitën për racizëm dhe për politika koIonialiste ndaj Kosovës.

Duke e pranuar publikisht se politika serbe ndaj shqiptarëve ka qenë dhe vijon të mbetet radikale. Një intelektual serb ka dalë tërësisht kundra rrymës duke i cilësuar krimet serbe në Kosovë një gjenocid të pastër.

Ai gjithashtu flet edhe për politiken e Aparteidit serb ndaj shqiptarëve – „për atë, -thotë ai – shqiptarët kishin të drejtë për vetëmbrojtje“.

Në këtë moment ngrihet në këmbë nga radhët e publikut, kryetari i opozitës Boshko Obradovic i cili e kundërshton ashpër me folësin, duke tentuar ta frikësojë dhe ti mbyllë gojën.

Atëherë, intelektualët e dbojnë nga tubimi, kryetarin e opozitës Boshko Obradoviç.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...