13.2 C
Pristina
Monday, May 29, 2023

Italianët e quajnë “hero”, mjeku shqiptar shpëtoi një jetë në ditën e dasmës së tij

- Advertisement -

Të rekomanduara

Mediat italiane i kushtojnë vëmendje një historie si ajo e filmave me ‘heronj’.

Një mjek shqiptar sapo kishte dalë nga kisha pas kurorëzimit të martesës me gruan e tij.

Bëhet fjalë për shqiptarin, Sokol Berisha i cili punon si mjek në Itali.

- Advertisement -

Në momentin që kishte dalë nga kisha e së Shën Françesko d’Assisi në Matera, një e moshuar rreth 60-vjeçare nuk ishte ndjerë mirë dhe kishte pësuar gjendje të fikti.

Sapo ka parë ngjarjen në fjalë mjeku shqiptar nuk ka hezituar dhe i ka dhënë ndihmën e shpejtë duke përdorur edhe pajisjet e ndihmës së shpejtë dhe defibrilatorin që ndodheshin në Kishë.

Kjo ndërhyrje ka qenë vendimtare për 60-vjeçare e cila shpëtoi paq pasi u dërgua me urgjencë në spital. Kështu mjeku, Sokol Berisha u shpall ‘dhëndri hero’ i zonës.

Mjeku me origjinë shqiptare, është edhe administrator dhe bashkë-themelues i grupit më të madh italian të diskutimeve klinike në mjekësinë e përgjithshme.

- Advertisement -

Ngjarja në fjalë ka ndodhur në 18 maj 2019 në Matera.

“Unë jam mjek”, tha. Dhe kështu ai i shpëtoi jetën e një 60-vjeçares.

Në qytet atë ditë mbahej takimi i 67-të kombëtar i “Bersaglieri”, një trupe speciale të këmbësorisë italiane.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -