21.3 C
Pristina
Monday, June 5, 2023

Mos i humbisni, shikoni 10 nokautet më të mira nga Mike Tyson

- Advertisement -

Të rekomanduara

Mike Tyson është një boksier profesionist tanimë në pension, i cili është kampioni më i ri i peshave të rënda në botë.

Tyson konsiderohet një nga boksierët më të suksseshëm në botë. Këtu janë disa fakte interesante në lidhje me Tyson:

Gjat karierës së tij profesionale ka boksuar 58 herë nga të cilat ka 50 fitore dhe nga këto fitore 44 i ka me nokaut. Nga 8 humbje 6 i ka me pjesmarrje në ring kurse në dy nuk është paraqitur fare, barazime nuk ka.

Për momentin gjendet në pozitën e 13 të boksierëve më të mirë të të gjitha kohërave me 893 pikë.

- Advertisement -

Kur ishte 2 vjeç babai i tij braktisi familjen, gjë që çoi në kriza financiare. Ai ka një vëlla të madh, Rodney dhe një motër Denise.

Kur ai ishte i vogël, ai shpesh ishte një objektiv ngacmimi. Për të kapërcyer këtë, ai nisi të zhvillojë luftime në rrugë, e cila rezultoi si veprimtari k’riminale. Deri në moshën 13 vjeç, ai është arrestuar rreth 38 herë.

Muhamed Ali frymëzoi atë që të bëhej boksier. Kur Tyson u burgos, legjenda e boksit vizitoi burgun ku ai qëndronte. Ai e udhëzoi atë të ndiqte një karrierë në boks, dhe nxiti atë që të bëhej boksier.

Humbja e nënës ishte e parikuperueshme. Në 1982, nëna e tij, Lorna Tyson v’diq nga kanceri, pas së cilës Cus D’Amato u bë kujdestari i tij ligjor.

- Advertisement -

Kafshimi i veshit u bë një hit. Në vitin 1997, ai kafshoi veshin e boksierit Evander Holyfield në një luftë në pesha të rënda. Pas së cilës u skualifikuar, dhe Holyfield fitoi ndeshjen.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -