Moti për 5 ditët e ardhshme, e enjtja me shi dhe rënie të temperaturave

0
132

Vendi ynë do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e masave të ngrohta të ajrit me presion të rritur atmosferik, në këtë kushte meteorologjike do të mbajë mot me diell dhe vranësira të pjesshme.

Vranësirat ditën e enjte nuk do të jenë stabile, kjo si pasojë e fushave ciklonike të cilat do të shtrihen mbi vendin tonë, duke sjellë mot të vranët dhe me reshje shiu.

Reshjet do të ndikojnë në uljen e vlerave të maksimaleve të paktën për 10 gradë celsius, derisa temperaturat minimale do të mbeten konstante me ditët paraprake.

Temperaturat minimale gjatë këtyre pesë ditëve do të lëvizin ndërmjet 8-11 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 18-28 gradë celsius.

Dita e enjte parashihet t’i regjistrojë vlerat më të ulëta, ndërsa ditët e tjera mbeten me temperatura të larta, mbi vlerat e normales.Indeksi UV mbetet mesatar, kështu që kushtet biometeorologjike do të jenë të favorshme.

Do të fryjë erë nga drejtimi i jugperëndimit deri ditën e enjte, ku pastaj era do të ndërrojë kahun në drejtim të verilindjes, shpejtësia e së cilës gjatë kësaj periudhe do të arrijë deri 9m/s.