6 C
Pristina
Thursday, March 23, 2023

Një Iuftë e re po shpërthen brenda në Rusi, personi i dytë më i fuqishëm në Moskë ndez konfliktin brenda elitës ruse

Rekomandime

Përveç luftës në Ukrainë, në Rusi po ndizet një Iuftë brenda elitës atje, e cila po bëhet publike.

Yevgeny Prigozhin, i njohur më mirë me pseudonimin “kuzhinieri i Putinit”, për momentin ndoshta rusi i dytë më i fuqishëm dhe themeluesi i njësisë mercenare PMC Wagner, i shpalli Iuftë të hapur Alexander Beglov, guvernatorit të Shën Petersburgut, gjithashtu një anëtar i rëndësishëm i elitës politike ruse.

Prigozhin dëshironte dorëheqjen e Beglovit për një kohë të gjatë, por u kufizua në presionin ndaj guvernatorit përmes mediave të kontrolluara. Tani ai shkroi dhe publikoi një deklaratë në Zyrën e Kryeprokurorit në të cilën ai kërkoi fillimin e një hetimi penal kundër Beglov me një kërkesë për të verifikuar faktin e mundshëm që Guvernatori Alexander Beglov organizoi një komunitet KRlMlNAL në zonën e Shën Petersburg për të grabitur buxhetin e shtetit dhe për të pasuruar zyrtarët e korruptuar që janë pjesë e mjedisit të tij.

Përshkallëzimi i papritur

Ky përshkallëzim vjen si befasi, megjithëse ata janë në një konflikt të gjatë që filloi përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën në shkurt të këtij viti. Disa javë më parë, Beglov u ankua publikisht se disa “njerëz me ndikim” kishin nisur një fushatë për të diskredituar autoritetet e Shën Petersburgut. Ai nuk i përmendi ata persona, por portali i pavarur Meduza publikoi informacione se ata janë anëtarë të rrethit të ngushtë të Presidentit Putin, vëllezërit Kovalchuk dhe biznesmeni me ndikim Yevgeny Prigozhin, i cili menaxhon grupin mercenar Wagner, anëtarët e të cilit janë të angazhuar kudo ku Rusia ka interesa dhe tani janë në Ukrainë.

Konflikti i Beglovit me Prigoin dhe vëllezërit Kovalçuk ka një sfond financiar, sepse ata janë të gjithë mafioz legal. Sipërmarrësit e afërt me Prigozhin synonin të merrnin pjesë në ndërtimin e të ashtuquajturit rrethi gjyqësor në Shën Petersburg, ku duhej të zhvendosej Gjykata e Lartë, por Beglov njoftoi ndërtimin e një parku në atë vend. Konflikti u ndal nga Putini, i cili urdhëroi ndërtimin e një gjykate, por të linte hapësirë ??për një park, në mënyrë që Beglov të mos vinte në siklet. Megjithatë, pas 24 shkurtit gjithçka ndryshoi. Beglov filloi të mbështesë në mënyrë aktive pushtimin rus dhe të mbajë fjalime për luftën kundër “nazistëve” dhe “fashistëve” ukrainas.

Lufta në Rusi

Tani kjo është e diskutueshme sepse Prigozhin vendosi të hiqte kokën, figurativisht, dhe ndoshta më shumë se kaq. Beglov duhet të jetë i shqetësuar, sepse pas fillimit të luftës në Ukrainë, ndikimi i Prigozhin-it tek Vladimir Putin u rrit ndjeshëm. Presidenti rus është i bindur se pjesëmarrja e Wagnerit në pushtim ishte një përvojë e suksesshme, pavarësisht se këta mercenarë akuzohen për krime të shumta lufte.

Sipas deklaratave të dy bashkëbiseduesve të afërt me Kremlinin për portalin Meduza, Prigozhin tani mund të konsiderohet “një përfaqësues i plotë i rrethit të brendshëm të Putinit”. Për më tepër, kohët e fundit në media u shfaqën informacione se Prigozhin iu dha titulli Hero i Rusisë. Gjithashtu së bashku me Ramzan Kadyrovin, ai kundërshton udhëheqjen e Ministrisë së Mbrojtjes, me të cilën është në konflikt për një kohë të gjatë. Për më tepër, The Ëashington Post raportoi se gjatë një prej takimeve me Putinin, Prigozhin i tha drejtpërdrejt presidentit për gabimet në luftën në Ukrainë, të cilat askush në Kremlin nuk kishte guxuar t’i bënte para tij.

Një kërcënim serioz

Administrata e Shën Petersburgut e kupton se në situatën aktuale konflikti me “kuzhinierin e Putinit” është një kërcënim mjaft serioz dhe autoritetet e qytetit kanë nandrolone decanoate for sale in usa krijuar një “shtab jozyrtar për shtypjen e Prigozhin”.

Sipas një bashkëbiseduesi të afërt me autoritetet e Shën Petërburgut, bëhet fjalë për zyrtarë nga rrethi i ngushtë i Beglovit, si kryetari i Kuvendit Legjislativ të qytetit Aleksandar Belski dhe zëvendësguvernatori Boris Piotrovski. Përveç kësaj, ata shpërndanë në media informacione se Putinit i pëlqen Beglov:”Presidentit i pëlqejnë veprimet e tij, ai është plotësisht i kënaqur me të deri tani. Beglov nuk është aq shumë në plan të parë, por ai është një njohës i vjetër i presidentit”. Mbetet për t’u parë nëse Putini do ta ndalë këtë konflikt apo do të presë me qetësi rezultatin.

Më shumë artikuj

Të fundit