Pasi ta lexoni këtë, do t’i hidhni kafesë kripë çdo mëngjes

0
214

Nëse javën e kaluar çdo natë keni fjetur pak dhe nuk keni arritur të jeni efikas në punë dhe në palestër, jeni të pavullnetshëm, nuk keni energji, ndërkaq këtë javë nuk mundeni të flini gjumë, e kemi zgjidhjen.

Në të vërtetë, siç shkruan Foxnews, nëse qitni gjalpë në kafe, do të ndieni elan energjie dhe do të përshpejtoni humbjen e peshës

Keni parasysh që ky gjalpë nuk duhet të jetë i njelmët, sepse me siguri do të zgjoheni plotësisht.

Kur është fjala për kripën, ajo është edhe një mënyrë e shkëlqyeshme që ta qitni në kafe – nëse e përdorni në vend të sheqerit, kafja juaj e mëngjesit do të ketë shije edhe më të mirë.

Në të vërtetë, kripa lidhet edhe me receptorët e shijes dhe bllokon ata receptorë të cilët e ndiejnë shijen e hidhur.

Kafja ka një efekt emocionues që na jep një shkundje të menjëhershme të energjisë dhe na bën edhe më rezistentë ndaj lodhjes fizike.

Pas një filxhani kafeje, mund të ndihemi plot energji dhe vigjilentë.