9.4 C
Pristina
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Pesë ushqimet magjike antidiabet

Rekomandime

Ka disa ushqime shumë të njohura të cilat luftojnë diabetin dhe nga ana tjetër mbrojnë edhe zemrën.

Ja cilat janë ato.

Hudhra:


Një thelb hudhër e grirë në sallatë, një tjetër i hedhur në tiganin ku po skuqni mishin apo në purenë me patate do ju bëjë mirë dhe nga ana tjetër nuk do të lërë erë të keqe në gojë. Ai do të ju mbrojë nga diabeti dhe gjithashtu do t’i bëjë mirë zemrës.

Spinaqi:

Jemi mësuar të dëgjojmë se spinaqi është i pasur me shumë hekur, por në fakt ai ka më shumë acid alfalipodik, një antioksidues që ndikon në ritmin me të cilin sheqeri ne gjak digjet, transmeton “Zeri.info”.

Nga ana tjetër spinaqi stimulon rigjenerimin e fibrave nervore dhe mbron sytë dhe zemrën.

Avokadoja:

Avokadoja shpesh shmanget për shkak se është shumë kalorik, por në fakt ai ka mjaft vlera ushqyese. Fibrat e tretshme e bëjnë një frutë antidiabet, antikolesterol dhe ndërprerës të urisë.

Duke pasur edhe taninë antioksidues ajo mbron edhe zemrën, përcjell “Zeri.info”.

Tërshëra:

Në vend që të pini kafe në mëngjes, konsumoni tërshërë. Ajo është e pasur me fibra të tretshme dhe trigoneline, një përbërës ky që ndihmon organizmin ta rregullojë sasinë e gjakut.

Limoni:


E dinit se nëse i shtrydhni sallatës ose peshkut limon do ta ulni indeksin glicemik të vaktit? Mos e kurseni atë, pasi nga ana tjetër do të ju mbajë në formë dhe do t’u japë shije pjatave. /ZËRI/

Më shumë artikuj

Të fundit