Rusia kërkon “një përgjigje të përshtatshme për Prishtinën” pas shpalljes non grata të zyrtarit rus

Date:

Ministria e Jashtme e Rusisë ka kërkuar një reagim të Kombeve të Bashkuara pasi që institucionet e Kosovës kanë shpallur si të padëshirueshëm një zyrtar rus të UNMIK-ut.

“Ndërmarrja e hapave agresivë mund të jetë në kundërshtim me frymën e Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, ka deklaruar Marija Zakharova, zëdhënëse në këtë ministri.

“Ne presim që arbitrariteti i Prishtinës të përballet me një përgjigje kategorike dhe të përshtatshme nga udhëheqja e OKB-së”, ka thënë ajo për TASS.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...

Berisha: Rama u bë synet më 2013 në Topkapi

Ish-kryeministri Sali Berisha komentoi deklaratën e kryeministrit Edi Rama...

“Ti do të akuzohesh për t’zezat e Iuftës”- Joe Biden kishte refuzuar t’ia japë dorën Millosheviqit

Gazetari Ivica Puljic i Al Jazeera Balkans duke folur...

Mot i ndryshueshëm gjatë javës, nesër bie borë

Mot i ftohtë dhe ndryshueshëm gjatë javës, me kthjellime...