18.9 C
Pristina
Monday, September 25, 2023

Shqiptari bëhet hit në mediat zvicerane: Ndërtoi pishinë për peshqit në oborrin e tij, vetëm njëri prej tyre kushton deri në 20 mijë franga (Foto/Video)

Rekomandime

Ndërsa të tjerë ndërtojnë një pishinë për fëmijët e tyre, Hamez Gashi ka ndërtuar një të tillë rreth 28 metra katrorë në kopshtin e shtëpisë së tij në Sutz të Bernës.

- Advertisement -

Siç shkruan mediumi zviceran blick.ch, përcjell Telegrafi, ai të hënën në mbrëmje, kishte ngarkuar një video në Facebook në të cilën mund të shihet pishina e tij.

Që atëherë, postimi i tij thuhet të jetë klikuar mbi 2 milionë herë, është ndarë më shumë se 19.000 herë dhe ka më shumë se 13.000 komente.

“Unë ende nuk mund të besoj se është e vërtetë”, ka thënë 39-vjeçari.

- Advertisement -

Pasioni i tij për peshq të gjallë u zbulua 17 vjet më parë.

- Advertisement -

“Si një fëmijë kam pasur një akuarium me peshq. Më vonë gjeta një Koi në një revistë kafshësh dhe e mora atë për pishinën time në kopsht. Ende e kam atë”, thotë Hamez Gashi.

Ndërkohë, ai tanimë zotëron të tillë. Kjo është edhe arsyeja pse ai duhej të zhvendosej tre vjet më parë.

“Pishina u bë shumë e vogël në një moment, kështu që duhet të kishte një kopsht më të madh”, thotë Gashi.

Kështu, dy vjet më parë ai filloi ndërtimin e pishinës transparente.

“Unë nuk desha të shoh peshqit vetëm nga lart”.

Me ndihmën e miqve të tij, ai ishte në gjendje të ndërtonte pishinën me gjatësi prej shtatë metrash, me gjerësi prej katër metrash dhe 1.7 metra thellësi, në të cilën ka vend për 45,000 litra ujë.

Siç shkruan tutje blick.ch, përcjell Telegrafi, babai i dy fëmijëve nuk dëshiron të ndërtojë një pishinë të dytë për veten dhe familjen e tij. “Ne jetojmë pranë Liqenit Biel dhe pastaj shkojmë të notojmë atje”, thotë shoferi.

Vjeshtën e kaluar, 21 peshq Kois u lejuan të hyjnë në shtëpinë e tyre të re, përpara se ata të ishin në ndërkohë të strehuar te një mik në Luksemburg.

Peshku më i madh është 105 centimetra i gjatë dhe peshon rreth 15 kilogramë.

“Është një femër e quajtur Pamela”, thotë ai me krenari.

Të gjithë të tjerët janë midis 40 dhe 80 inç të gjatë.

Gashi i bleu të gjithë përmes tregtarëve nga Gjermania, Luksemburgu dhe Franca, të cilët e importuan Kois nga Japonia.

Por peshqit e tij, përveç shpenzimeve kërkojnë edhe kohë.

“Pamela ka një vlerë prej rreth 20,000 franga, por e kam marrë atë për një çmim prej më pak se 7,000 franga”, thotë ai. Për të gjithë të tjerët, ai thotë se ka paguar mes 800 dhe 1000 franga.

Për ushqim, energji elektrike, ujë dhe veteriner, ai shpenzon rreth 7,000 franga në vit.

“Është një hobi shumë i shtrenjtë, por e dua peshkun mbi çdo gjë tjetër. Me ta gjej qetësinë pas një dite të ngarkuar”, thotë Gashi duke treguar se madje edhe luan me ta.

-Advertisement-

Më shumë artikuj

- Advertisement -

Të fundit