6 C
Pristina
Thursday, March 23, 2023

Spanjolli Borrell nesër “ballafaqohet” me Albin Kurtin – përkrahësin e Katalonisë

Rekomandime

Lëvizja Vetëvendosje ishte subjekti i vetëm politik në Kosovë që tash e një kohë ka dalë në mbështetje të kauzës së Katalonisë për t’u pavarësuar nga Spanja.

Qëndrimi i Vetëvendosjes ishte në kundërshtim të plotë të SHBA-së, BE-së dhe shteteve perëndimore, të cilat në vazhdimësi kanë promovuar ruajtjen territoriale të Spanjës.

Madje, zyrtarë të partisë së Kurtit, kohë më parë në zyrat e tyre kishin pritur edhe përfaqësuesin e Katalonisë, Uriel Bertran.

Xhelal Sveçla, sekretar për marrëdhënie me jashtë e kishte takuar katalonasin dhe kishte thënë se parimi i Vetëvendosjes është universal.

“Lëvizja Vetëvendosje mbështet të drejtën e një lëvizje qytetare që tenton në mënyrë demokratike të përfaqësojë vullnetin e popullit të tyre. Parimi i vetëvendosjes është parim universal. Lëvizja Vetëvendosje gjithmonë është e hapur dhe e gatshme për të takuar përfaqësuesit demokratikë të shteteve, rajoneve, qyteteve etj., për të ndarë opinionet dhe qëndrimet”, kishte thënë Sveçla.

Josep Borrell, i cili kishte shërbyer si Ministër i Jashtëm i Spanjës, është një kundërshtar shumë i ashpër i Katalonisë.

Pikërisht Borrell nesër do të bëjë përpjekje që të bind liderin e Vetëvendosjes, Albin Kurtin, një përkrahës të Katalonisë, që të bëjë koalicion me LDK-në e Isa Mustafës, duke lëshuar pe nga pozicionet e ngrira të tyre.

Më shumë artikuj

Të fundit