25.7 C
Pristina
E diel, 3 Korrik, 2022

Turqia: Do ta pushtojmë përsëri Sirinë, SHBA dhe Rusia kanë dështuar

Rekomandime

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusog tha se Ankaraja do të nisë një operacion të ri ushtarak në verilindje të Sirisë nëse zona nuk pastrohet nga kurdët.

Diplomati turk u citua të thoshte se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë dështuar, pasi nuk kanë bërë atë që kërkohej sipas marrëveshjeve që ndaluan një ofensivë turke kundër milicisë kurde në verilindje të Sirisë muajin e kaluar.

“SHBA dhe Rusia nuk kanë arritur të ndërmarrin hapat e nevojshëm sipas marrëveshjeve me Ankaranë. Nëse territoret nuk pastrohen nga njësitë kurde, ne do të rifillojmë operacionet, “siguroi Ministri i Jashtëm turk, siç raportohet nga Haberturk dhe Yeni Safak.

Chavusolgou theksoi se vendi i tij dëshiron të “heqë qafe kurdët”.

Më shumë artikuj

Të fundit