13.6 C
Pristina
Friday, June 9, 2023

Uji me limon, gabimi që bëjnë shumë njerëz

- Advertisement -

Të rekomanduara

Tanimë një numër i madh njerëzish në botë preferojnë që në mëngjes të pijnë ujë me limon, për të pastruar trupin nga toksinat dhe për të fituar energji.

Lëngu i limonit është i pasur me antioksidantë, protein, vitamina B dhe C, fostor, flavonoide, kalium, karbohidrate, transmeton portali arbresh.info

- Advertisement -

Uji me limon është një pije shumë e shëndetshme që ka veti të mira, si antibakteriale, antivirale dhe forcon imunitetin.

Një gotë ujë e vakët me limon në mëngjes ndihmon për sistemin e tretjes, humbjen e peshës, krijimin e një mjedisi formues alkaline në mënyrë që të balancojë pH-në e trupit.

Megjithatë, përkundër të gjithë këtyre të mirave, njerëzit bëjnë një gabim kur pinë ujë me limon.

Zakonisht shumica e heqin lëvoren e limonit, gjë e cila është shumë e nevojshme për të fituar të gjitha përfitimet shëndetësore të lartpërmendura.

- Advertisement -

Lëvorja e limonit mban të gjitha vitaminat dhe mineralet e duhura, prandaj duhet patjetër që të kosnumohet në mëngjes.

Mos ndaloni të konsumoni këtë pije në mëngjes, në mënyrë që të trupi juaj të ju falenderojë.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -