6 C
Pristina
Thursday, March 23, 2023

E shkëlqyeshme për mëlçi, stres, lodhje, linjën trupore -kjo është hirra

Rekomandime

Pak kalori, plot vitamina dhe proteina – kjo është hirra.

IDEALE PËR HUMBJE NË PESHË

Hirra është lëng që përmban më pak se 1 për qind proteina dhe mbi 93 për qind ujë. Përbërësit kryesorë janë: kaliumi, natriumi, magnezi, fosfori, hekuri, zinku, bakri, mangani, vitamina, enzima dhe aminoacide.

Hirra do të duhej të ishte përditshmëri e menysë tuaj nëse në mënyrë intensive merreni me sport, nëse jeni nën stres apo vuani nga sëmundjet e rënda.

E SHKËLQYESHME PËR MËLÇI

Nëse vuani nga cilado sëmundje e mëlçisë, rregullisht ta pini hirrën. Përmban beta laktoglobulinë, e cila furnizon organizmin me aminoacidet e quajtura “BCAA”, që ndihmojnë në shërimin e mëlçisë. Hirra përmban edhe alfa laktalbuminë, që është e pasur me aminoacidin triptofan, e njohur për rregullimin e gjumit dhe disponimit.

Është e pasur edhe me glutation, antioksidues ky mjaft i fuqishëm, i cili ndihmon te problemet me gjëndrat tiroide, inflamacionet kronike, kancer, sklerozë.

PËRMIRËSON SISTEMIN E ENËVE TË GJAKUT, STRESIN, LODHJEN

Hulumtimet tregojnë se hirra ndikon në shëndetin e enëve të gjakut,pasi që zvogëlon glukozën në gjak dhe shtypjen e gjakut.

Mbipesha, shtypja e lartë dhe stresi po ashtu zbuten nëse e konsumoni rregullisht.

Më shumë artikuj

Të fundit