Si arriti LDK që të mbajë komunën e Podujevës për 20 vjet?

Date:

Që nga paslufta, LDK ka fituar të gjitha zgjedhjet në komunën e Podujevës.

Kanë qeverisur me këtë komunë në të gjitha mandatet që nga paslufta.

Që nga viti 2000 Podujeva ishte më shumë se bastion për Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Në këtë kohë, i pamposhturi në Komunën e Podujevës, Agim Veliu ishte kryetar i Kuvendit të komunës së Podujevës.

Në vitin 2002 partia e tij më Veliun kandidat fitojnë zgjedhjet në komunën e Podujevës, duke qeverisur kështu deri në vitin 2004.

Por në këtë vit, kryetari i atëhershëm i Podujevës merr një post ministror, të cilin e mban për tre vite.

Edhe në vitin 2007 qytetarët nuk tradhtojnë Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Në zgjedhjet për kryetar të kësaj komune, LDK kishte dalë e para me 49.10% të votave.

Por këtë vit pati edhe një raund të dytë të zgjedhjeve.

Këtë të fundit me 54% të votave e kishte fituar kandidati për kryetar të komunës nga radhët e LDK-së, Ilaz Pireva.

Në vitin 2009, Agim Veliu nga LDK i rikthehet përsëri garës për kryetar komune.

Edhe këtë herë kjo parti, fiton tashmë bastionin e saj me 49.93% të votave.

Veliu që tashmë u bë edhe një nga figurat kyçe në LDK fitoi zgjedhjet edhe pas 4 vitesh, ato të vitit 2013.

Edhe këtë herë Veliut dhe partisë qytetarët i besuan, 50.2% të votave.

Por, qytetarët e komunës së Podujevës besimin që kishin për këtë parti për vite më radhë, nuk e shprehën edhe në vitin 2017, kur u mbajtën zgjedhjet Lokale.

Këtë herë, kandidati i tyre dështoi që të fitonte qysh në raundin e parë, siç tashmë ishte bërë e zakonshme.

E për këtë u desh, një raund i dytë.

Megjithatë, Veliu fitoi.

Por ky i fundit, vendosi që mandatin mos ta çoj deri në fund, kur u bë ministër i qverisë Kurti, në shkurt të këtij viti.

Andaj LDK vendosi një kandidat tjetër për kryetar të kësaj komune.

Bëhet fjalë për Nexhmi Rudarin, që pasi Veliu liroi postin, u bë ushtrues detyre i kryetarit të komunës së Podujevës.

Por, bastioni i LDK-së, pas 20 vitesh u shemb.

Kjo, nga kandidati i LVV-së, Shpejtimi Bulliqi, në zjedhjet e së dielës,, ku fitoi bindshëm me mbi 51 % të votave.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...

Berisha: Rama u bë synet më 2013 në Topkapi

Ish-kryeministri Sali Berisha komentoi deklaratën e kryeministrit Edi Rama...

“Ti do të akuzohesh për t’zezat e Iuftës”- Joe Biden kishte refuzuar t’ia japë dorën Millosheviqit

Gazetari Ivica Puljic i Al Jazeera Balkans duke folur...

Mot i ndryshueshëm gjatë javës, nesër bie borë

Mot i ftohtë dhe ndryshueshëm gjatë javës, me kthjellime...