Studimi i ri tregon se kur shpërndahet koronavirusi më së shumti

Date:

Njerëzit më së shumti mund ta shpërndajnë koronavirusin në pesë ditët e para pasi të shfaqin simptomat, ka sugjeruar një studim i ri.

Hulumtuesit thonë se pacientët kanë nivelin më të lartë të virusit në fillim të sëmundjes. Virusi “i gjallë” u gjet për nëntë ditë te pacientët pas nisjes së shfaqjes së simptomave.

Shkencëtarët thonë se studimi i ri vë në pah rëndësinë e izolimit të hershëm për të parandaluar shpërndarjen.

Studimi është publikuar në “Lancet Microbe”.

Aty thuhet se shpërndarja varet nga shumë faktorë, përfshirë sasinë e përmbajtjes së virusit që është në gjendje të replikohet.

Sipas disa raportimeve, njerëzit janë më të rrezikshëm për të shpërndarë virusin para se të shfaqin simptomat dhe në javën e parë të të pasurit virus.

Shkencëtarët kanë monitoruar të dhënat e 79 studimeve botërore për COVID-19, përfshirë ato për njerëzit e hospitalizuar si pasojë e COVID-19.

Hulumtuesit kanë arritur të identifikojnë dhe kopjojnë virusin nga mostrat e marra në fyt, deri nëntë ditë pasi njerëzit ishin infektuar. Aty kanë gjetur se në fyt më së shumti kishte përbërës të virusit në kohën kur simptomat nisin të shfaqen apo brenda pesë ditëve të para.

Sa i përket përbërësve joaktivë, ato qëndronin në organet e frymëmarrjes deri 17 ditë pasi shfaqen simptomat e para.

Hulumtuesit kanë thënë se është vështirë të besohet se njerëzit janë shumë të rrezikshëm për të shpërndarë virusin pas nëntë ditësh që kur shfaqin simptomat e para.

“Njerëzit duhet të kuptojnë se shumë më i mirë është izolimi sa më i hershëm sapo të shfaqin simptomat, sado të lehta. Deri kur të marrin rezultatet e testimeve, ata mund të kalojnë fazën më të rëndë të shpërndarjes së infektimit”, ka thënë Muge Cevik nga Universiteti i St. Andrews për BBC.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...

Berisha: Rama u bë synet më 2013 në Topkapi

Ish-kryeministri Sali Berisha komentoi deklaratën e kryeministrit Edi Rama...

“Ti do të akuzohesh për t’zezat e Iuftës”- Joe Biden kishte refuzuar t’ia japë dorën Millosheviqit

Gazetari Ivica Puljic i Al Jazeera Balkans duke folur...

Mot i ndryshueshëm gjatë javës, nesër bie borë

Mot i ftohtë dhe ndryshueshëm gjatë javës, me kthjellime...