Pfizer ka edhe një lajm fantastik rreth vaksinën ndaj koronavirusit

Date:

Kompani “Pfizer” ka marrë sot rezultatet e reja rreth vaksinës ndaj koronavirusit. Kompania amerikane ka bërë të ditur se në analizat e reja rezultati i sukesit të vaksinës është 95%.

Po ashtu, lajm i mirë nga kompania është përfundimi se vaksina nuk prodhon asnjë efekt anësor.

Të dhënat treguan se vaksina parandalonte format e lehta dhe të rënda të Covidit-19, ndërsa efektiviteti i saj te të moshuarit është 94%.

Kompania ka njoftuar se ka aplikuar në Administratën e Ushqimit dhe Barnave për autorizimin emergjent.

Nëse FDA-ja autorizon vaksinën me dy doza, “Pfizer”-i ka thënë se mund të ketë deri në 50 milionë doza në dispozicion deri në fund të vitit dhe deri në 1.3 miliardë në fund të vitit të ardhshëm.

Gysma e furnizimit të tij do të shkojë në Shtete të Bashkuara këtë vit.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

Visar Ymeri harxhon rrymë sa nja një fabrikë: Në shkur do të paguaj 236 euro më shumë

Drejtori i Institutit “Musinë Kokalari”, Visar Ymeri, ka thënë...

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...